Zprávy

Comenius Awards 2021


SPRAVEDLIVÝ ČLOVĚK - SPRAVEDLIVÝ KOLEKTIV 


CENA COMENIUS AWARDS SE UDÍLÍ ZA VZDĚLÁVÁNÍ A TO PŘEDEVŠÍM V TÉMATECH SMÍŘENÍ KULTUR, POTÍRÁNÍ DISKRIMINACE, RASISMU A BUDOVÁNÍ SOUDRUŽNOSTI MEZI ETNICKÝMI SKUPINAMI ČESKÝCH KRAJANŮ V UK.

CENY COMENIUS AWARDS SE UDĚLUJÍ PŘED PRVNÍM ADVENTEM.

NASLEDNĚ SE KAŽDOU ADVENTNÍ NEDĚLI PŘEDSTAVUJÍ VEŘEJNOSTI JEDNOTLIVÍ OCENĚNÍ A JEJICH PRÁCE.

COMENIUS AWARD 2021 v kategorii spravedlivý člověk tento rok získává:

pan Ivo Losman, za jeho podporu českých menšin ve Spojeném království.

a

paní Irena Císařová, za její práci na potírání rozdílů etnických krajanských komunit ve Spojeném království.

A v kategorii Spravedlivý kolektiv cenu získává:

MINISTERSTVo PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČR

Sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce za podporu jinakosti a potírání rasové diskriminace.

https://www.youtube.com/watch?v=rYjOBCu3iIM


Česká obec Treia Italie


Česká obec vítá do svého týmu novou kolegyni Hanu Skyvarovou. Hana bude mít na starosti administrativu naší nové pobočky České obce, tentokrát v Treia v Itálii.


Česká obec plánuje otevřít školu Scuola Comenia od zaří 2021.


www.comenius.one www.ceskaobec.com


Česká obec je dobývá svět!

La società ceca alla conquista del mondo!


Náš tým se rozrostl o dvě nové kolegyně


Agáta Bednářová bude mít v naší organizaci na starosti P.R. záležitosti. 


Nikola Šamalová bude mít na starosti agendu sociálních věcí a rodiny. Nikola byla dříve naší stážistkou v komunitním centru v Leeds.


Přejeme oběma mnoho úspěchů.

Zemské hejtmanství

Česká obec má dva nové starosty.

Tomaš Kostečka   06.10.2020





















Zdeněk Kudr spolupracuje s českou komunitou ve Spojeném Království již léta. Mnoho    z nás si vybavuje jeho jméno díky pivu, které pomohl v Anglii vařit. Nyní provozuje restauraci Bohemia House v československém národním domě na West Hampsteadu. 



















Pavla Matásková, starostka České obce v Manchesteru, je  ředitelkou a zakladatelkou České školy v Manchesteru.  Po mnoho let pomáhá české a slovenské komunitě s její integrací a současně vytváří projekty za účelem udržením našich kulturních tradic a národního povědomí. 


Vážíme si jejich usilí a odhodlanosti pomáhat ostatním a oběma gratulujeme.


Ústředí Českých obcí

Demografická studie České obce o počtu krajanů v UK

Bez komplexního řešení budeme stát na pokraji krize.

Tomaš Kostečka   27.07.2020






















Podle studie České obce se na území Spojeného království nachází 113 604 českých občanů. Podle našich odhadů přes 70 tisíc občanů stále ještě nezažádalo o status usedlíka. Celou situaci komplikuje vysoká skupina zranitelných občanů (47 787) z tohoto počtu nemá platný doklad či mu doklad v roce 2020 prochází 23 276 občanů včetně dětí, které nejsou evidované speciální matrikou v Brně. Evidence dětí je přitom náročný proces a vyžaduje čas a nemalé finanční prostředky. To představuje problém pro rodiny s nízkými příjmy.


Podle Generálního konzulátu v Manchesteru není a nebude možné uspokojit včechny žadatele o vydání cestovního dokladu. Již dnes objednávají na termíny únor 2021. A to i přestože rozšířili úředné dobu pro veřejnost. 


HALÓ, kdo jste?

Mgr.Renáta Plachetková ministerský rada,

pomáhat slabším je poselství a dává životu smysl.

Tomaš Kostečka 27.07.2020




























Renáta Plachetková je ministerský rada, na ministerstvu práce a sociálních věcí pracuje jako projektový manažer. Na starosti má projekty sociálního začleňování.


Renatě Plachetkové je 29 let, svým přístupem působí docela plaše, to však platí  jen dokud člověk nepozná její houževnatost, cílevědomost spojenou s angažovaností pro sociální spravedlnost a férovost na poli občanských práv.



HALÓ, kdo jste? Veronika Machalová – Život mezi extrémy

Tomaš Kostečka














Veronika Machalová je lékařkou a matkou dvou dětí. Její život se vždy pohyboval v polarizaci úspěchu a tragédie. Dnes už je její život více ustálený. Pracuje jako dětská lékařka v oboru komunitní pediatrie, vede českou školu ve Warwicku. Jako svobodná matka má jen jednu prioritu a tou je štěstí jejich dvou synů William (7) a Joseph (1,5).


Velká Británie diskriminuje evropské občany,

schodují se na tom poslanci Evropského parlamentu.

The Guardian

MEP Nathalie Loiseau (na snímku) uvedla, že Britská vláda porušuje pravidla výstupové dohody   Fotografie: EU

Podle Guardianu problémem je, že Pre-settled status nezaručuje evropským občanům rovný přístup k sociálním podporám. Článek podrobně popisuje diskriminační praxi.
Česká obec na tento fakt upozorňuje dlouhodobě a vítáme, že se s naším názorem stotožnují i představitelé EU.
Zda dojde k nápravě, prokáže čas.

Jak bojovat proti FAKE NEWS na komunitních FB stránkách

Upozornění

Poslední dobou se v různých facebookových skupinách šíří mnoho hoaxů a fake news, které mají vyvolat chaoz. Nevíme kdo přesně je za výrobou těchto paniku vyvolávajících zpráv. Co s jistotou víme, že šířením těchto videí a postů se snaží skupina nelegálních přepravců vyvolat davovou psychózu spojenou s potřebou návratu do České republiky a na Slovansko.  Obracejte se prosím v  případě potřeby si ověřit jakékoliv informace na jakoukoliv krajanskou organizaci či zastupitelský úřad.

Brexit Veroniky Bednářové: Pomáhá Čechům s úřady a učí jejich děti. Je to práce pro kněze, říká Kostečka

Veronika Bednářová     17. srpna 2019 • 15:35

Český filantrop Tomáš Kostečka prožil devět let v Londýně jako úspěšný manažer. Před sedmi lety přešel do menšího a klidnějšího Leedsu a netušil, kolik v něm najde Čechů. Založil si – jen tak vedle práce – zájmovou, neziskovou Comenius School pro české děti, chodící do zdejších státních škol. Aby nezapomněly češtinu a dozvěděly se něco o Karlu IV. Dnes se stará o 7000 českých lidí ze širšího regionu. Odpoledních nebo víkendových Comenius škol provozuje několik, stará se o 160 českých dětí. Pracuje vlastně zadarmo; živí ho vlastní, malý penzion, který tady v Leedsu provozuje.

Komunita Čechů ve Skotsku funguje skvěle, lépe než slovenská, říkají zakladatelky tamní české školy

Martin Hampejs

V Glasgow se vyučuje asi 60 let, na tamní univerzitě je Lektorát českého jazyka a literatury. Čeština se zde vyučuje v rámci dalších kurzů, a mohou si ji tak přibrat  i studenti z odlišných oborů. Na glasgowské univerzitě se nevyučuje pouze jazyk, v angličtině se přednáší i česká kultura a historie.


Studenti se tak například v Kurzu cenzury dozvědí o Husovi, v Kurzu komparativní literatury se probírá Hrabal a jeho dílo Obsluhoval jsem anglického krále. V postgraduálních kurzech se věnují Československu a České republice po roce 1989 či spisovateli Milanu Kunderovi. Český jazyk tu studuje asi dvacet studentů.

Aktuální informace o cestování do Česka

Upozornění

Zde je stručný návod jak na to.... Online formulář na průjezd Francií https://media.interieur.gouv.fr/deplacement-v…/index-en.html , a nebo forulář ke stažení https://cz.ambafrance.org/…/attestation_deplacement_interna…

Haló, kdo jste?

Rozhovor na neděli

pravidelná rubrika rozhovorů s významnými osobnostmi.

29. května 2020 s Veronikou Machalovou

22. května 2020 s Bibianou Horváthovou

Ostatní

Nejčtenější

HISTORIE - Češi ve Skotsku

Veronika Macleod

Veronika Macleod vypátrala a sepsala zajímavosti z historie Čechů ve Skotsku













Petříček otevřel druhý konzulát v Británii, pomůže Čechům po brexitu

19. března 2019 







Ministr zahraničí Tomáš Petříček otevřel český generální konzulát v Manchesteru, který má pomoci českým občanům i firmám v nejisté době odchodu Británie z Evropské unie. Druhý konzulát bude podle Petříčka přínosem pro krajany žijící v severní Anglii. Zároveň má pomoci českým společnostem udržet se na britském trhu i po brexitu.


Ve Skotsku kvete studium češtiny

Veronika Macleod

Zvyšující se zájem o studium češtiny v zemi, jakou je Skotsko, je velmi potěšující zprávou. Výuka českého jazyka a kultury tu má překvapivě dlouhou tradici.