HALÓ, kdo jste?

Mgr.Renáta Plachetková - ministerský rada,

pomáhat slabším je poselství a dává životu smysl.

Tomáš Kostečka                                                                      Leeds 29.05.2020
Renáta Plachetková je ministerská rada, na ministerstvu práce a sociálních věcí pracuje jako projektový manažer. Nastarosti má projekty sociálního začleňování.


Renatě Plachetkové je 29 let, svým přístupem působí docela plaše, to však platí  jen dokud člověk nepozná její houževnatost, cílevědomost spojenou s angažovaností pro sociální spravedlnost a férovost na poli občanských práv.


Nyní jí MPSV ČR vyslalo na sever Anglie, kde pomáhá v krajanských projektech týkajících se zranitelných občanů.


Dobrý den Renáto, jak jste se vůbec v Anglií ocitla, byla jste s nabídkou nějak oslovena, nebo jste sama žádala o výjezd a cítila potřebu nynější situaci zranitelných občanů v Anglii řešit?

 

Dobrý den Tomáši, s nabídkou jsem byla oslovena svým zaměstnavatelem, tudíž Ministerstvem práce a sociálních věcí. O problematiku krajanů jsem se již dlouhodobě zajímala a tudíž nebyl důvod moc dlouho přemýšlet o jejím přijetí. 


Ze statistik a našeho zjištené převážnou většinu zranitelných občanů tvoří občané s romským původem. O vás je známo, že jste také romského původu a snažíte se stírat rozdíly. Mají ve vás Romové zastání, nebo dokážete být i kritická?


Romové mají u mě zastání jednáli se o situaci kdy jsou upírány jejich práva, stejně se však zastávám koholiv jiného, s kterým někdo nejedná fér. Co se týká kritiky v tom již moje vyváženost malinko habruje. K Romům dokážu být mnohem kritičtější, jelikož znám souvislosti. A z vlastní zkušenosti vím, že komplexnost problému vyžaduje změnu na obou stranách. 


Tak jako systém hledá řešení, měli i by romské komunity a Romové samí hledat nástroje, jak situaci dlouhodobě zlepšit.


Co tím myslíte?


Někdy mě mrzí, že veřejnost nevidí ty tisíce slušných a pocitvých rodin, které jsem měla možnost poznat já. Ale tak je to se vším. Vždy je vidět par špatných případů, než stovky těch ukázkových. To je praxe z celého světa.


Co je vlastně náplní Vaší práce tu v Anglii?


Náplní mé práce je monitoring stávající situace, pomoc při řešení osobních dokladů, asistence projektu Česká obec. 


Jaký je podle Vás nejčastější problém českých občanů s kterým se v praxi setkáváte?


Rozhodně se jedná o evidenci dětí do matriky, cestovní doklady, další matriční záležitosti. Nelegální vystěhovávání z domů. Nerespektování práv EU občana.

 

A jaká je podle Vás situace vzledem k českým občanům v Velké Británii? Máte tu hodně práce?


Zatím jsem na začátku svého zdějšího poslání, ale už teď se potvrzuje, že bez pomoci a systémového řešení bude velký počet lidí v krizových situací. Odhaduje se, že mnozí nebudou moci nadále ve Velké Británii pobývat. O to je větsí důvod těmto rodinám pomoci.

 

Jak vnímáte Velkou Británii a konkrétně Severní Anglii jako zemi?

 

Z pracovního hlediska jsem překvapena, jaký tu vládne chaos, a vůbec fakt, že až třetina občanů nemá platné doklady mě šokuje.


Z osobního pohledu se mi zde moc libí příroda, jen by to počasí mohlo být trochu více slunečné.

 

A jak dlouho zde budete působit?


Můj pracovní pobyt zde je plánován do prosince 2020, s možností prodloužení. Zda to bude třeba ukáží následující měsíce.Díky za rozhovor


To byla Mgr.Renáta Plachetková,

ministerská rada MPSV ČR

Svobodná, pracovitá, cílevědomá, rómská aktivistka.
Autor: Tomáš Kostečka

Foto: TK

Editor:Lucie Scherksová